Teave
Playlists
Registreeri
6

EAT - STRESS - REPEAT

Liitu
OverviewMärgid

EAT - STRESS - REPEAT

Liitu

Teave

V današnjem svetu je hrana in z njo povezane tematike zelo aktualna tema in vedno ne nujno predstavljena v pozitivni luči.

S projektom EAT - STRESS - REPEAT želimo informirati mlade kaj so motnje hranjenja. Odločile smo se za kratki opis tega, katere motnje hranjenja sploh poznamo.

Motnje hranjenja delimo na več podvrst, torej na anoreksijo nervozo, bulimijo nervozo, kompulzivno prenajedanje. V zadnjih letih se pojavljata še ortoreksija in bigoreksija (Srnec, 2013): 
- Anoreksija nervoza = strah pred debelostjo, ki se ne poleže ali izgine tudi pri izgubi telesne teže. Poznamo dve vrsti anoreksije, restriktiva (odklanjanje hrane) in purgativna (bruhanje, uporaba odvajal). 
- Bulimija nervoza = pojavljanja obdobij prenajedanj katerim sledijo neustrezni mehanizmi zmanjševanja telesne teže, naprimer bruhanje. Gre za obremenjenost z obliko svojega telesa, s telesno maso. Poznamo dve obliki, purgativna (prenajedanju sledi bruhanje, zloraba odvajal) in nepurgativna oblika (prenajedanju sledi stradanje, pretirana telesna aktivnost). 
- Kompulzivno prenajedanje = prisotno prekomerno vnašanje hrane, gre za občutek pomankljivega nadzora. Obdobju prenajednja ne sledijo neustrezni mehanizmi za zmanjševanje telesne teže. 
- Ortoreksija = preokupiranost z zdravo, biološko čisto hrano, pomeni omejevanje na določeno obliko hrane. Ni prisotenga straha pred debelostjo, ni težnje po vitkosti, prav tako ni motene telesne podobe. 
- Bigoreksija = izrazita potreba po mišičastem telesu, klju (pretirano) mišičastem telesu se oseba doživlja kot suho, premlo možato. Obolevajo večinoma moški. 

Prilagamo še dokument, v katerem je bolj natančno opisano kaj so motnje hranjenja. Pri ustvarjanju smo uporabile strokovno literaturo. Dokument deluje preventivno.



Cilj našega projekta: Mladim želimo na enem mestu ponuditi čim več informacij o oblikah pomoči, ki so primerne zanje, v primeru, da pri sebi zaznajo motnje hranjenja. Poudariti želimo, da nekatere organizacije delujejo preventivno, spet druge pa kurativno (ko se neke oblike motenj hranjenja že pojavijo). Spodaj prilagamo povezave do različnih organizacij, spletnih strani, kratkih informacij. 

Osredotočile smo se na oblike pomoči, ki so javno dostopne. Vključile smo neprofitne organizacije, ki so strokovne in in socialna omrežja, ki prav tako veljajo za učinkovita.

Neprofitne organizacije (kurativa): 
- Svetovalnica MUZA 
http://www.svetovalnicamuza.si/ 
- Svetovalni svet, društvo za pomoč pri motnjah hranjenja 

Druge organizacije na tem področju (kurativa):
- Introspekta, svetovalnica za motnje hranjenja 

Socialna omrežja (preventiva):
- Brunch queen 

V sklopu seznama predvajanj smo pripravile tudi kratke izzive, razdeljene na več sklopov, od prispevanja k izboljšanju samopodobe, do spodbudb in priprave uravnoteženega obroka. Na začetku vsakega izziva je opisano kako se tematika izziva sovpada z motnjami hranjenja.

Naše vsebine kot celota veljajo za preventivno obliko dela. 

Playlisto smo v sklopu študijskega projekta pripravile študentke magisterija socialne pedagogike, Tea, Ema, Nika in Neja.


Activities to complete

Complete the following activities, earn badges and you will see your playlist progress updated
EAT - STRESS - REPEAT _ samopodoba
Mandatory
15 minutit
View full activity

Teave

Motnje hranjenja so neločljivo povezane s telesno samopodobo. Kako?

Samopodoba je sklop predstav, pojmovanj, vrednotenj, prepričanj, ki jih posameznik ustvari o samemu sebi. Samopodoba posameznika_ice se razvije skozi osebne in medosebne izkušnje v katerih se oseba znajde (Musek in Pečjak, 1997).

Poznamo več področij samopodobe, od telesne, šolske/akademske, medosebne/socialne, čustvene/emocionalne do religiozne. Telesna samopodoba zajema osebno prepričanje o telesni privlačnosti, slogu oblačenja, telesni pripravljenosti, značilno pa je tudi primerjanje sebe z drugimi (Gila idr., 2005).

Motnje hranjenja delimo na več podvrst, torej na anoreksijo nervozo, bulimijo nervozo, kompulzivno prenajedanje. V zadnjih letih se pojavljata še ortoreksija in bigoreksija (Srnec, 2010).

Da te spomnimo na oblike pomoči, ki so javno dostopne:
Neprofitne organizacije:
- Svetovalnica MUZA
- Svetovalni svet, društvo za pomoč pri motnjah hranjenja

Druge organizacije na tem področju:
- Introspekta, svetovalnica za motnje hranjenja

Socialna omrežja:
- Brunch queen



Get activity badge

EAT - STRESS - REPEAT - Delovni list samopodoba Get this badge

Pripravile smo ti izziv na temo samopodobe. Spodbuditi te želimo, da razmišljaš o svojih pozitivnih lastnostih, o pozitivnih situacijah in doživetjih.

Za izziv smo izdelale tudi delovni list, le-tega lahko tudi skopiraš. Odločitev je tvoja.

Vesele bi bile tvoje povratne infromacije, z njo pa si lahko prišlužiš značko. Z nami lahko deliš odgovore na vprašanja, seveda lahko izbereš tudi katere odgovore želiš deliti in katere ne.
Ülesanded
Task no.1
Issued by organiser or scanning QR code
- SAMOPODOBA
1. Napiši vsakogar in vse, kar je trenutno v tvojem življenju dobro in pozitivno, tako okoli kot tudi v tebi. 
2. Napiši kaj ceniš pri sebi.
3. Napiši v čem si resnično dober/-a.
4. Napiši z katerimi osebnimi dosežki si zadovoljen/-na.   
5. Napiši svoje pozitivne lastnosti, ki si jih slišal/-a od drugih ljudi.   
6. Napiši kako zate izgleda uravnotežena telesna samopodoba. 
7. Ali te tvoja predstava o tvojem telesu ovira? Če ja, kako te ovira?





EAT - STRESS - REPEAT _ prehrana
Mandatory
15 minutit
Activities: 5
Started: 13
Completed playlist: 0
Time to complete: 1 päev 1 tund
Share:

Organiseerijad

Ljubljana City of Learning
Badgecraft käitab veebi taristut Õppimise linnade ja regioonide jaoks. Euroopa konsortsium arendab seda platvormi kaasrahastusega Euroopa Liidu programmist Erasmus+.
Platvorm
Vaheta keelt:
KoduActivitiesPlaylists