A propos
Playlists
S'inscrire
6

Usposabljanje o presečni diskriminaciji v mladinskem delu (spletno)

S'inscrire
Vue d'ensembleBadges

Usposabljanje o presečni diskriminaciji v mladinskem delu (spletno)

S'inscrire

Contenu

Spletno usposabljanje o presečni diskriminaciji v mladinskem delu vključuje 5 sklopov, ki obravnavajo:
- stereotipe, moč in diskriminacijo,
- enakost spolov in diskriminacijo na podlagi spola,
- rasizem in etnično diskriminacijo,
- presečno diskriminacijo ter
- naslavljanje presečne diskriminacije v mladinskem delu.

Glavni namen usposabljanja je spoznati pomembnost in načine naslavljanja presečne diskriminacije in presečne pravičnosti v mladinskem delu ter usvojiti veščine za ustvarjanje varnega okolja za mlade.

Poleg tega je namen usposabljanja spoznati izraze in koncepte:
- s področja stereotipov in predsodkov ter na njih osnovanih vrst diskriminacije,
- s področja enakosti spolov, seksizma in homofobije,
- s področja »rase« in rasizma ter etnične skupnosti in etnične diskriminacije,
- s področja presečnosti.

Vsebina usposabljanja je nastala na podlagi proučevanja področja presečne diskriminacije, s poudarkom na presečnosti spola, rase in etnične pripadnosti, na podlagi pregleda poznavanja področja med mladimi in mladinskimi delavkami_ci v 3 državah (Slovenija, Italija, Romunija) ter gradiv in orodij na področju presečne, večkratne diskriminacije. Presečna diskriminacija je šibko prepoznana in obravnavana, zato se mladinske_i delavke_ci pri svojem delu soočajo z izzivi, kako delovati presečno in vključevati to prizmo na vseh področjih delovanja. Presečna diskriminacija se nanaša na razmere, ko se posameznik ali skupina sooča z večkratnimi oblikami diskriminacije hkrati.

Vsebino spletnega usposabljanja Presečna diskriminacija v mladinskem delu je pripravil Forum za enakopraven razvoj v sodelovanju s projektnimi partnerji Zavod Global, Nosotras Onlus in Asociatia Pro Democratia v sklopu projekta Erasmus+. Več o projektu na spletni strani Na stičišču neenakosti/diskriminacij.
Financirala Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorjev_ic in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti Nacionalna agencija.

Activités à compléter

Complete the following activities, earn badges and you will see your playlist progress updated
Stereotipi, moč in diskriminacija
Obligatoire
45 minutes
View full activity

Contenu

Namen tega sklopa je spoznati osnovno besedišče in koncepte s področja enakosti spolov. Besedišče, pojmi in povezave med njimi so osnovani na mednarodno sprejetih dokumentih.

Po zaključku sklopa boste:
• znali definirati osnovne termine glede enakosti spolov, kot so enakost in enakopravnost, biološki in družbeni spol, spolna usmerjenost in identiteta, spolne norme in stereotipi, spolna socializacija, spolne vloge itd.,
• identificirali povezavo med biološkim spolom in družbo,
• prepoznali načine, kako družbeni sistemi ohranjano neenakosti med spoli, seksizem, homofobijo in transfobijo.

Matériel

  • Enakost spolov in diskriminacija na podlagi spola

Get activity badge

Enakost spolov in diskriminacija na podlagi spola Get this badge

Prejemnik_ca značke pozna pojme, povezane z enakostjo spolov, identificira povezavo med biološkim spolom in družbo ter prepozna vzroke, ki ohranjajo neenakost med spoli.
Vous devez terminer au moins 2 tâches pour obtenir ce badge
Tâches
Tâche n°1
Preuve vérifiée par : un organisateur de l'activité
Enakost in enakopravnost
Enakopravnost spolov pomeni pravna enakost žensk, moških in nebinarnih oseb, torej zapisana v zakonih.
Enakost spolov je več kot enakopravnost, saj poleg pravne enakosti pomeni tudi enake možnosti in priložnosti žensk, moških in nebinarnih oseb. Torej pravno, družbeno, politično, ekonomsko in socialno enakost.
Enakost spolov NE pomeni istosti. Enakost spolov sprejema razlike in drugačnost ter se zavzema za resnično partnerstvo, za enakopravnost, enakovrednost, enake možnosti, enake pravice in enako dostojanstvo.

Biološki in družbeni spol
Ko se rodimo, nam na podlagi zunanjih telesnih značilnosti določijo biološki spol (ang. sex). Popredalčkajo nas med ženske in med moške. Spolnemu sistemu, ki ljudi deli na ženske in moške, se reče binarnost spola.
Obstaja pa tudi družbeni spol (ang. gender). Je družbena kategorija, ki ne sloni na binarnem spolnem sistemu, temveč prevlada pravica posameznika_ce po samoidentifikaciji, torej do (pre)oblikovanja in (ne)definiranja glede lastne spolne identitete.

Spolna usmerjenost in spolna identiteta
Spolna usmerjenost nam pove, do koga čutimo fizično in/ali romantično privlačnost, imamo z njimi intimne in spolne odnose, lahko z osebami drugega, istega ali več kot enega spola.
Spolna identiteta je odraz našega notranjega doživljanja lastnega spola. Lahko se ujema z biološkim spolom, lahko pa tudi ne.

Če je razumevanje spola družbeno pogojeno, kaj je tisto, kar vpliva na naše videnje? K našemu razumevanju glede žensk, moških in nebinarnih oseb med drugim prispevajo spolne norme, ki vplivajo na spolne vloge, in spolni stereotipi. Ta razumevanja so lahko škodljiva za vse spole:
spolne norme so nepisana pravila v družbi ter predstave in pričakovanja, ki narekujejo, kako naj bi se osebe obnašale v družbi glede na njihov biološki spol;
spolni stereotipi so posplošene predstave, sklepanja glede značilnosti, sposobnosti in zanimanj oseb glede na njihov biološki spol; spolni stereotipi ustvarjajo nerealno predstavo o tem, kakšne naj bi bile vse osebe, vezano na njihov biološki spol.

Nekaj primerov norm glede »ženskosti« in »moškosti«:
Moški je skrbnik družine, ki prinaša denar. Je dejaven v skupnosti in izven doma. Sprejema glavne odločitve tako doma kot v skupnosti. Njegove odločitve so racionalne.
Ženske skrbijo za družino in njene člane. Skrbijo, da gospodinjstvo dobro deluje na vsakodnevni ravni. To pomeni, da so zadolžene za opravila, kot so kuhanje, pranje, likanje, pomoč otrokom pri šolskih opravilih in podobno. Skrbijo tudi za čustveno podporo družine.

Spolne vloge
Spolne vloge so vezane na spolne stereotipe in norme ter temeljijo na pričakovanjih, kaj je »žensko« in kaj »moško«.
Spolne vloge na naše življenje vplivajo vidno in nevidno, saj vplivajo na naš pogled na svet. Zaradi dojemanja vlog spolov se tradicionalno ženske ne odločajo za določene poklice.

Ženske, moški in nebinarne osebe v družbi nimajo enake moči. To vzpostavlja in ohranja neenakosti med spoli.

Za bolj poglobljeno razumevanje nadaljuj na povezavi Enakost spolov in diskriminacija na podlagi spola.

Zapiši, kateri poklici so tradicionalno »ženski« in kateri tradicionalno »moški«. Se ti zdi prav, da se ženske ne odločajo za določene poklice?
Tâche n°2
Preuve vérifiée par : un organisateur de l'activité
Seksizem je diskriminacija na podlagi spola. Utrjujejo ga strukture moči v družbi, skladno s katerimi so moški dominantni, ženske pa podrejene. Seksizem podpira tradicionalne spolne vloge in opravičuje patriarhalne družbene strukture. Nekateri tovrstni seksizem opredeljujejo kot tradicionalnega. Moderni seksizem pa zanika obstoj diskriminacije žensk, sovraštvo do zahtev žensk in nasprotovanje politikam, ki so nastale s podporo žensk. Tradicionalni seksizem zanika in trdi, da je spolna diskriminacija stvar preteklosti.

Homofobija je odraz predsodkov in diskriminacije do oseb, ki jih romantično in/ali spolno privlačijo osebe istega spola. Transfobija je odraz predsodkov in diskriminacije do oseb, katerih spolna identiteta se razlikuje od biološkega spola.
Obe fobiji se kažeta na več ravneh:
• izogibanje stikov z njimi;
• ignoriranje njihove identitete;
• omalovaževanje;
• različne zlorabe in fizično nasilje.

Homofobna ali transfobna diskriminacija vsebuje vse kršitve načela enake obravnave, enakih možnosti in priložnosti, negativnega razlikovanja, izključevanja in postavljanja v neenak položaj na podlagi spolne usmerjenosti in spolne identitete.

Za bolj poglobljeno razumevanje nadaljuj na povezavi Enakost spolov in diskriminacija na podlagi spola.

Predstavljaj si naslednje situacije in razmisli, v katerih obstaja sum diskriminacije. Zapiši odgovor.
1. Na razgovoru za službo v podjetju za računalniško programiranje vodja oddelka vpraša kandidatko, ali namerava v bližnji prihodnosti imeti otroke.
2. V času poroda partnerici ne dopustijo prisostvovanja porodu otroka.
3. Istospolno usmerjeni moški ne smejo sodelovati na krvodajalskih akcijah.
Tâche n°3
Preuve vérifiée par : un organisateur de l'activité
Na povezavi Enakost spolov in diskriminacija na podlagi spola preveri, kako se kaže neenako porazdeljena moč v družbi in podaj vsaj dva primera.
Tâche n°4
Preuve vérifiée par : un organisateur de l'activité
Kot dokazilo zapišite v odgovor, da ste izpolnili kviz.

Compétences

#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
#Encouraging young people to reflect on their own identity and related elements
#Encouraging young people’s connections inside groups (bonding), with others (bridging), and with those with power (linking)
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate equality of opportunity in organisations
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ESCO
#arrange youth programmes
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate equality of opportunity in organisations
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
ESCO
#develop youth programmes
#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate equality of opportunity in organisations
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
ESCO
#arrange youth programmes
#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate equality of opportunity in organisations
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
ESCO
#arrange youth programmes
#Encouraging young people to reflect and exchange ideas regarding issues such as solidarity, social justice, promoting/protecting human rights, discrimination, dignity and equality
ETS-TR
#Avoids using methods which implicitly reinforce stereotypes and discrimination
#Applying non-formal learning principles in programme design with emphasis on youth-centeredness, transparency, democratic values, participation, empowerment, and social transformation
ESCO
#advocate equality of opportunity in organisations
ESCO
#advocate for human rights
ESCO
#advocate social relationships
ESCO
#arrange youth activities
ESCO
#arrange youth programmes
ETS-TR
#Adopts appropriate behaviour that respects ethical boundaries within a given group of learners
Activités : 5
Débuté : 6
Playlist terminée : 1
Temps à compléter : 4 heures 30 minutes
Partager :

Organisateurs

Forum za enakopraven razvoj
Badgecraft héberge et développe cette plateforme avec les principaux organismes d'éducation. La première version de cette plateforme a été cofinancée par Erasmus +, programme de l'Union européenne. Contactez-nous à : support@badgecraft.eu .
Plateforme
Changer de langue:
AccueilActivitésPlaylists